MINDFULNESS - Kişisel ve Profesyonel Yaşamınızda Mesleki beceri..

MINDFULNESS - Kişisel ve Profesyonel Yaşamınızda Mesleki beceri..

 

 

Nişantaşı Üniversitesi - Online-Canlı

 

MINDFULNESS PRACTITIONER -BİLİNÇLİ FARKINDALIK UYGULAYICI EĞİTİMİ  

Eğitim Saati: 15 Saat

 

 

Bilinçli farkındalık; sadece,  şimdiki anda yaşamak ve şimdiki anı fark etmek değildir. Anı fark etmenin yanı sıra, olup biteni de olduğu gibi müdahalesiz seyredebilme yetisi kazanmaktır.

Bilinçli farkındalığı, okuyarak, içerik eğitimi alarak içselleştirmemiz mümkün değildir. Deneyimlemek ve uygulamak gereklidir.

Mindfulness uygulayıcı eğitimi süresince; öğrenciler, ilk önce kendi yaşamlarındaki değişimleri gözlemlerler.  Bir sonraki süreç ise, öğrendiklerini bir başkasını uygulatabilme becerisidir.

Kimler Katılabilir?

  • Kendi yaşamında bilinçli farkındalığını yükselterek, yaşam kalitesini yükseltmek isteyenler.
  • Çevresinde veya danışanlarında değişim yaratmak isteyenler.
  • Kurumsal yaşamda öğrendiklerini aktarmak isteyenler.
  • Kendi mesleğine katkıda bulunmak isteyenler.
  • Çocuklarında dikkat ile ilgili çalışmalarda destek olmak isteyenler.
  • Mındfulness Uygulayıcısı olarak, başkalarının hayatına da dokunmak isteyenler.

 

Eğitim İçeriği:

*Mındfulness nedir?

*Dünyada ve Türkiye'de Mındfulness

*Beynimiz ve İşleyişi

*Duyularımız

*Temsil sistemlerimiz

*Varoluş Şeması

*Dikkat ve Konsantrasyon

*Motivasyon

*Tam da şimdi tam da burada uygulamaları:

* Now in the five senses

* Where am I? What am I doing?

* Miracle of the touch

* Awaken the passion in

* Get in touch with your body

* Catch the thoughts

* Spiritual Awareness

Bu program; drama teknikleriyle zenginleştirilmiştir.

 

Sertifikalandırma

*Derslere katılım %90 zorunludur.

*Eğitim sonunda yazılı ve sözlü uygulama sınavı yapılır.

*Eğitime katılan öğrenci; eğitim sonunda hazırlayacağı sunumdan, 80 veya üstü puan almalıdır.

*Program sonunda Nişantaşı Üniversitesi onaylı, " BİLİNÇLİ FARKINDALIK- MINDFULNESS PRACTITIONER" sertifikası verilecektir.

 

 

 

MINDFULNESS HAKKINDA:

Bilim ve Mindfulness

Mindfulness (Bilinçli Farkındalık), Budist felsefeye dayanıyor olsa da mevcut haliyle hiçbir dini ya da felsefi akımla bağlantılı değildir. Mindfulness ve onu temel alan uygulamaların en güçlü yanı bilimsel açıdan desteklenmiş olmasıdır.

Mindfulness ve Mindfulness temelli yaklaşımlar dünya üzerinde hem klinik alanda hem de günlük yaşamda yaygın bir şekilde kullanılıyor.

 

Konuyla ilgili ilk çalışmaları Prof. Dr. Jon Kabat Zinn, MIT (Massachusetts Institute of Technology) Üniversitesi Mindfulness Merkezi'nde gerçekleştirmiştir. Prof. Dr. Jon Kabat Zinn Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Temelli Stres Azaltma Programını (MBSR) oluşturan kişidir.

MSBR: Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma Programı

MBSR; fiziksel ya da zihinsel bir takım şikayetleri olan farklı özelliklerdeki hastalara uygulanır. Günlük yaşamda stres ve zorlukları yönetebilmenin yanı sıra kaygı, öfke veya bunun dışındaki birçok zorlayıcı durum ve duygularla beraber kalabilmek, duyguları düzenleyebilmek, yaşamsal zorlukları kabul edebilmek ve iyilik halini sağlayabilmek için kullanılmaktadır.

 

Mindfulness ile ilgili yapılan araştırmalarda genellikle gruplar üzerinde çalışılır. Mesela; Kanser hastaları, kronik ağrısı olanlar, tükenmişlik sendromu yaşayanlar, öncesinde depresyon geçirmiş stabil durumdaki hastalar, bağımlılar, öğrenme güçlüğü çeken çocuklar, otistik çocuklar...

Kısacası hastanelerde, okullarda, anasınıflarında, ergenlikte, geriatride, ebeveynlerde, ilişkilerde ve daha birçok alanda Mindfulness temelli stres azaltma programlarından elde edilen bulgular ve grupların ihtiyacına göre düzenlenen Mindfulness  temelli  programlardan alınan veriler büyük umutlar vaat ediyor.

 

Dünyada Mindfulness

Oxford Üniversitesi'nde, Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Merkezi Psikiyatri departmanına bağlı olarak 2008 yılından bu yana yüksek lisans, araştırma ve eğitim faaliyetleri yürütülmektedir. Mindfulness Temelli Kognitif Terapi (MBCT) Oxford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilmiştir.

Exeter Üniversitesi de 2004 yılından bu yana üniversitenin bir birimi olarak Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Merkezinde yüksek lisans, eğitim ve araştırma hizmetleri veriyor.

Bangor üniversitelerinde 2001 yılında Prof. Mark Williams tarafından kurulan Bangor Üniversitesi Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Merkezi de Psikoloji Bölümüne bağlı olarak eğitici eğitmenliği programları ve bilimsel araştırmalar merkezi olarak çalışmaya devam ediyor.

Ayrıca Stanford, UCLA, Nottingham, Utah, New Castle ve IOWA üniversitelerinde de Mindfulness uygulama ve araştırma merkezleri bulunuyor.